Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2010-08-11

Dom Chorych na Raka już w 2013 r.?


Przy Centrum Onkologii - Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie ma powstać pierwszy w Polsce Dom Chorych na Raka. Jego oddanie zaplanowano wstępnie na 2013 r.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie „Amazonki”. Jak poinformowała Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum, Dom Chorych na Raka powstanie głównie ze środków społecznych.

Koszt przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł. Budowa powinna ruszyć w 2011 r. Potrwa 2 lata. Dom zostanie utworzony na terenie należącym do Centrum Onkologii przy ul. Roentgena 5. Od wejścia głównego do gmachu Centrum dzielić ma go ok. 500 metrów. Z placówki będą mogli korzystać całodobowo chorzy na wszystkie typy nowotworów.

Kozik zaznaczyła, że „Amazonki" nie zamierzają prowadzić działalności gospodarczej i że zaraz po oddaniu do użytku placówka zostanie przekazana pod auspicje Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i jego kadry.

Chorymi przebywającymi w Domu będą zajmowali się rehabilitanci, psycholodzy (zaplanowano m.in. organizowanie spotkań pacjentów w ramach grup wsparcia psychologicznego), a także kosmetolodzy, którzy wyjaśnią, jak dbać o cerę i włosy w trakcie leczenia onkologicznego.

– Gdy w efekcie takiego leczenia włosy wypadają, dla wielu pacjentów jest to duży dramat, zwłaszcza dla kobiet – zwróciła uwagę Kozik.

W Domu Chorych na Raka ma być 10 pokoi jednoosobowych oraz 10 dwuosobowych. Ośrodek ma łączyć funkcję hotelu oraz placówki zapewniającej opiekę, np. psychologiczną i pielęgnacyjno-opiekuńczą.

Dom będzie przeznaczony m.in. dla ludzi samotnych, którzy zostali wypisani po leczeniu ze szpitala onkologicznego przy ul. Roentgena, ale nie chcą wracać do domu, ponieważ tam nie mieliby zapewnionej opieki ze strony bliskich.

Jednocześnie Kozik przyznała, że osoby, którzy będą korzystać z pobytu w Dom Chorych na Raka, będą musiały  wnosić opłaty. Zapewniła, że Stowarzyszenie postara się, by były one jak najniższe.

Kozik liczy, że utworzenie Domu uda się sfinansować głównie środkami społecznymi. Na oddzielnym koncie, na którym gromadzone są pieniądze, jest już pierwszy milion złotych. W planach są również starania o fundusze z Unii Europejskiej.

 

Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Warszawa-Dom-Chorych-na-Raka-juz-w-2013-r,100671,3.html