Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2017-10-10

Październik-miesiąc walki z rakiem piersi


Szanowni Państwo,
Październik, jako miesiąc walki z rakiem piersi, pragniemy dedykować edukacji prozdrowotnej oraz promocji badań profilaktycznych ze szczególnym naciskiem na profilaktyczne badania mammograficzne.
Chcemy przypomnieć, w jaki sposób można obniżyć ryzyko zachorowania raka piersi, a także gdzie i kiedy można poddać się badaniom profilaktycznym.

 

plakat_2_1024.jpg

Co to jest rak piersi?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 r. odnotowano ponad 17 tys. nowych przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu oraz blisko 6 tys. zgonów. Dodatkowo, rak piersi wśród chorób nowotworowych, jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Jakie są przyczyny raka piersi?

Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane. Została natomiast zidentyfikowana duża liczba czynników, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą:
czynniki związane ze stylem życia - dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach), niska aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
nadwaga i otyłość – kobiety z nadwagą i otyłością mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi, w szczególności po menopauzie
czynniki hormonalne – długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej - HTZ (terapii służącej łagodzeniu objawów menopauzy) może przyczynić się do rozwoju raka piersi
czynniki dziedziczne oraz obciążenie rodzinne - mutacje genów BRCA1 i BRCA2 występują
u około 3-5% kobiet i zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie. Ryzyko wystąpienia choroby jest również podwyższone u kobiet, w których rodzinach występował rak piersi (matka, siostra, córka)
płeć oraz wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, wśród mężczyzn jest chorobą rzadką (<1%)

Jak mogę chronić się przed rakiem piersi?

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Co to oznacza?
Utrzymuj odpowiednią aktywność fizyczną – nawet pół godziny ruchu dziennie o umiarkowanym natężeniu obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25%.
• Zachowuj odpowiednią wagę oraz zdrową dietę – unikaj przetworzonego mięsa, jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców,
Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią – karmienie piersią oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki,
Nie pal papierosów,
Zrezygnuj z alkoholu, lub ogranicz jego spożycie,
Ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej – HTZ.

Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory odnajdziesz w broszurze „12 sposobów na zdrowie” opracowanej na podstawie najnowszej edycji Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem, pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl

Gdzie i kiedy można się zbadać?

Serdecznie zapraszamy na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, do budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ulicy Roentgena 5.
Nieznany jest czynnik powodujący powstanie i rozwój raka piersi, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne zdrowych kobiet. Mammografia nie uchroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale umożliwia wykrycie zmiany we wczesnej fazie choroby, w której leczenie jest skuteczne!
Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata, na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Badania wykonywane są od poniedziałku do soboty w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi.
W poniedziałki i środy zapraszamy w godzinach 8: 15-17: 30, we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8: 15-14: 30 oraz w soboty w godzinach 9:15-13:30.
Telefon do rejestracji: 22 546 22 10; 22 546 32 88.
Idąc na badanie prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki i dokumentację zdjęciową poprzednich badań piersi (mammografii, USG, MR, biopsji).

Pamiętajmy, że zachowanie zdrowego stylu życia i regularnie wykonywane badania profilaktyczne są najskuteczniejszymi formami walki z rakiem piersi!