Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2011-04-18

Warszawa: prezydentowa Gruzji uhonorowana przez AmazonkiPierwsza dama Gruzji Sandra Roelofs Saakaszwili otrzymała w środę (13 kwietnia) z rąk warszawskich Amazonek Bursztynowy Łuk - najwyższe wyróżnienie dla przyjaciół kobiet po mastektomii w Polsce. Nagrody powędrowały też do gruzińskich lekarzy i społeczników.

Odbierając nagrodę w Centrum Onkologii w Warszawie, Saakaszwili powiedziała, że w Gruzji trwa „mała rewolucja" w zakresie onkologii i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. W ostatnim czasie powstało m.in. Narodowe Centrum Screeningu Onkologicznego, dzięki któremu kobiety w stolicy i czterech innych miastach zyskały możliwość skorzystania z bezpłatnej diagnostyki.

Podkreśliła, że rok temu, po katastrofie smoleńskiej, podjęła decyzję, że centrum to będzie nosić imię Marii Kaczyńskiej.

Zaznaczyła, że kiedy jej mąż został prezydentem Gruzji (w 2004 r.), ubezpieczeniem zdrowotnym objętych było zaledwie pięć procent mieszkańców kraju. Dziś jest to około 35 proc. – Ubezpieczenie pokrywa koszty operacji lub chemioterapii, ale nie we wszystkich przypadkach. Wiele jest jeszcze przed nami do zrobienia, bo dla kobiety, która dowiedziała się o tej ciężkiej chorobie, nie powinno być zmartwieniem, skąd zdobyć pieniądze na leczenie – dodała.

Swoje nagrody Amazonki przyznały też gruzińskim lekarzom i społecznikom. Za działania propagujące profilaktykę raka piersi wśród Gruzinek i ich pracę, jaką włożyły w organizację ruchu na rzecz kobiet walczących z rakiem piersi otrzymały je dr Nargiza Lebanidze i Tina Beruchashvili.

 

Lebanidze i Beruchashvili odebrały w środę także VI Międzynarodową Nagrodę Zaufania Złoty Otis 2011. Jest to nagroda polskiego rynku farmaceutycznego, przyznawana osobom, polskim i zagranicznym stowarzyszeniom oraz dziennikarzom i mediom, których działania mają pozytywny wpływ na rozwój poszczególnych dziedzin opieki zdrowotnej. Tę samą nagrodę przyznano w tym roku również innej gruzińskiej działaczce, prof. Remie Gvamichavie. Odbierze ją w późniejszym terminie.

Jak powiedział przewodniczący kapituły tej nagrody Paweł Kruś, Lebanidze otrzymała nagrodę za stworzenie pierwszego gruzińskiego klubu Amazonek w Tbilisi, natomiast Beruchashvili i Gvamichava za stworzenie Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego. Zaznaczył, że w tej placówce rocznie wykonywanych jest około 30 tys. badań pod kątem zagrożeń rakiem piersi  i rakiem szyjki macicy.

Pozostałe nagrody Złoty Otis 2011 mają zostać wręczone w czwartek podczas uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie. W tym roku uhonorowano nimi m.in. Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych oraz Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię.

 

źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Warszawa-prezydentowa-Gruzji-uhonorowana-przez-Amazonki,108160,10.html