Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2014-02-11

Światowy Dzień Walki z Rakiem: ponad 500 badań wykonanych podczas akcji „Proste kroki w walce z rakiem”


Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Warszawiacy wzięli udział w roztańczonym happeningu na staromiejskim lodowisku i skorzystali z badań profilaktycznych. Wszystko w ramach akcji „Proste kroki w walce z rakiem”. 

4 lutego na lodo_dsc1709.jpgwisku Starego Miasta odbył się energetyczny happening na łyżwach.  Mieszkańcy Warszawy wzięli udział w treningu prowadzonym przez promotora łyżwiarstwa figurowego Jacka Taschera oraz trenerkę Jane Gres z Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego Walley. Po nauce prostych kroków wszyscy łyżwiarze wykonali układ taneczny, pokazując jak bardzo kochają życie.

Do zadbania o to, co w życiu najważniejsze – czyli nasze zdrowie, naprawdę wystarczą proste kroki. Aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, zdrowa dieta i przede wszystkim wykonywanie badań profilaktycznych, to czynniki, które mogą ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu – zaznacza Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Warszawiacy śmiało zbadali swoje ciało

_dsc1380.jpgNa Placu Zamkowym w specjalnym Ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, mieszkańcy Warszawy mogli zrobić  badania profilaktyczne. W ciągu 3 godzin wykonano ponad 500 tekstów, wśród nich morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który powoduje zapalenie wątroby typu C (wzw C). WZW C jest główną przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - raka wątrobowokomórkowego (HCC). W Europie 60% - 70% przypadków HCC spowodowana jest przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C. Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia.


W ambulansie można było także wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jak samobadać piersi. Dodatkowe badania w ambulansie przygotowało Centrum Prewencji Nowotworów COI w Warszawie.