Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2014-01-27

Światowy Dzień Walki z Rakiem: happening, bezpłatne badania i celebrowanie życia na warszawskiej Starówce


Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego 2014 r. od godz. 16.00 Polskie Amazonki Ruch Społeczny, organizatorzy kampanii społecznej „Rak. To się leczy”  zapraszają do wspólnej zabawy na lodowisku na Rynku Starego Miasta. Od godz. 16:00 dla odwiedzających lodowisko na Starówce przygotowali treningi łyżwiarskie, happeningi i bezpłatne badania profilaktyczne, a około godz. 17:00 wspólny taniec na lodzie. Wszystko po to, by pokazać, że do walki z rakiem wystarczą naprawdę proste kroki.  

Rak. To się leczy!” oraz kampania Ruchu Społecznego Polskie Amazonki „Apetyt na życie” kolejny rok działają na rzecz profilaktyki nowotworów. W Światowy Dzień Walki z Rakiem łączą siły i organizują wspólną, niestandardową akcję połączoną z badaniami profilaktycznymi.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem na łyżwach

Chcemy kontynuować idee kampanii „Apetyt na życie” i celebrować życie. W tym rokuwystarczy założyć łyżwy oraz pomarańczową koszulkę będącą symbolem akcji i wejść na lód. Razem wykonamy pełen życia taniec, a choreografię ułoży i poprowadzi znany promotor łyżwiarstwa figurowego - Jacek Tascher oraz trenerka Jene Gres. Bądźcie z nami i pokażcie jak bardzo kochacie życie!– zaprasza Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Od godziny 16:00 na lodowisku rozpocznie się specjalny trening „Prostych Kroków”. Przy okazji będzie można przyjrzeć się z bliska umiejętnościom profesjonalnych łyżwiarzy wyczynowych i rekreacyjnych. Wydarzenie urozmaicą widowiskowe pokazy profesjonalnych łyżwiarzy figurowych z Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego „Walley”. Wspólny taniec rozpocznie się o godzinie 17:00. Wstęp na lodowisko jest wolny. Łyżwy można wypożyczyć na miejscu lub przyjść z własnym sprzętem. Osoby, które wystąpią w finałowym tańcu na lodzie oraz osoby, które skorzystają z bezpłatnych badań, otrzymają pamiątkową koszulkę akcji oraz symboliczną, zdrową pomarańczę.

Szczegółowe i aktualne informacje znajdują się na stronach: www.rak.tosieleczy.pl, www.ruchspoleczny.org.pl oraz FB.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny i FB.com/Rak.ToSieLeczy.

Warszawo - przebadaj śmiało ciało!

Na Placu Zamkowym w dzień akcji zostanie podstawiony specjalny ambulans do poboru krwi, w którym będzie można zrobić morfologię oraz test na obecność wirusa HCV, który powoduje zapalenie wątroby typu C (wzw C). WZW C jest główną przyczyną jednego z najbardziej złośliwych nowotworów - raka wątrobowokomórkowego (HCC). W Europie 60% - 70% przypadków HCC spowodowana jest przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko WZW C. Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia. Badania będą dostępne w godzinach 16:00 do 19:00.

W ambulansie będzie można także wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jak samobadać piersi. Dodatkowe badania w ambulansie przygotowało Centrum Prewencji Nowotworów COI w Warszawie.

Proste kroki na co dzień

W Polsce wciąż rośnie liczba zachorowań na raka. Dzięki odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, unikaniu używek oraz kontroli stresu, można ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Prowadząc zdrowy styl życia niezaprzeczalnie dbamy o to, co najważniejsze – nasze zdrowie. Nigdy jednak nie ma gwarancji, że nowotwór nas nie dotknie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. W Polsce wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. W tej sytuacji zmniejszają się szanse na powodzenie leczenia – mówi Alicja Zakrzewska, rzecznik prasowy „Rak to się leczy”.

Dosyć gadania, czas na badania

Oprócz podstawowej profilaktyki bardzo ważne są badania specjalistyczne, m.in. w obszarze profilaktyki raka piersi, narządów rodnych, czy skóry. Z roku na rok ilość zachorowań na te nowotwory systematycznie rośnie, a wczesne wykrycie jest szansą na skuteczne leczenie.

W ramach kampanii „Apetyt na życie” dla wszystkich chętnych uruchomiony zostanie specjalny gabinet ginekologiczny, w którym będzie można wykonać USG piersi i narządów rodnych oraz gabinet dermatologiczny, oferujący konsultacje pod kątem profilaktyki czerniaka. Gabinety będzie można odwiedzić bezpłatnie od lutego do końca kwietnia w ursynowskiej placówce Onkolmed. Z kolei z konsultacji genetycznych będzie można skorzystać w Poradni Genetycznej Genomed. Szczegółowe informacje nt. badań: www.ruchspoleczny.org.pl.

Serdecznie zapraszamy także na telefoniczne konsultacje genetyczne 5 lutego w godzinach 18.00-19.00 pod numerem telefonu 503 510 312. Zadzwonić można także w każdą trzecią środę miesiąca. Konsultacje zorganizowała poradnia genetyczna i laboratorium Genomed.