Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2013-10-31

Fundacja Avon Foundation otwiera nabór do Globalnego program stypendialnego dla lekarzy specjalizujących się w zakresie raka piersi


W ramach Programu specjaliści spoza Stanów Zjednoczonych będą mogli odbyć szkolenie w jednym z 12 wiodących ośrodków medycznych w USA, zajmujących się rakiem piersi. Szkolenie rozpocznie się na początku maja 2014 roku. Celem Programu jest umożliwienie specjalistom dostępu do zaawansowanego szkolenia, aby zdobyte na nim umiejętności oraz wiedzę mogli wykorzystywać w swojej codziennej pracy, przyczyniając się do poprawy leczenia i opieki nad pacjentkami dotkniętymi rakiem piersi.

Rak piersi jest jednym z nowotworów z największym odsetkiem zgonów na świecie; statystyki te dotyczą krajów zarówno wysoko rozwiniętych, jak i rozwijających się. Ponadto wiele krajów rozwijających ma niższy stosunek przeżywalności ponieważ nie mają one programów profilaktycznych czy też wczesnego wykrywania tej choroby; istotnym czynnikiem jest także znaczący brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie oraz ograniczony dostęp do usług medycznych.

W ramach tegorocznej edycji Globalnego program stypendialnego dla lekarzy specjalizujących się w zakresie raka piersi, 24 z nich wyjedzie do USA na 4-8-tygodniowe szkolenie/mentoring w zakresie chirurgii raka piersi, patologii, radiologii, onkologii, projektowaniu badań klinicznych oraz zdrowia publicznego. Szkolenie odbędzie się w ośrodkach zajmujących się rakiem piersi, które otrzymują finansowanie ze strony fundacji Avon Foundation. Rada Naukowa Fundacji (Avon Foundation Scientific Advisory Board) oraz ośrodki, w których odbywać się będzie szkolenie, spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń, w toku dwuetapowej rekrutacji, dokonają wyboru 24 specjalistów. Do pierwszej edycji Programu zgłosiło się 85 lekarzy z 22 krajów. Spośród nich wybrano 25, reprezentantów 14 państw – od Armenii do Zambii.

Dr Andrij Hrybanov, laureat pierwszej edycji Programu, na codzień pracuje jako ginekolog-położnik w 2. szpitalu położniczym w Mikołajowie na Ukrainie. Szkolenie w ramach Programu odbył w Magee-Women’s Hospital na Uniwersytecie w Pittsburghu. „Miałem przyjemność odwiedzić jedną z 10 najlepszych w Stanach instytucji zajmujących się onkologią. Wiedziałem więc, że jest to idealne miejsce, aby zdobyć wiedzę oraz nowe umiejętności. Zapoznałem się z praktykami stosowanymi powszechnie w USA, które na Ukrainie okazały się absolutnie nowatorskie” powiedział dr Hrybanoy. „Udział w Globalnym programie stypendialnym to dla jego uczestników wyjatkowe wydarzenie, dzięki któremu mogliśmy spojrzeć na raka piersi z nowej perspektywy i świeżym okiem, co mam nadzieję wpłynie na opiekę nad pacjentami dotkniętymi tym schorzeniem w naszych krajach.”

Specjaliści wybrani w ramach Globalnego program stypendialnego w edycji 2014, odbędą szkolenie w jednej z 12 wymienionych poniżej placówek. Otrzymują one fundusze z fundacji Avon Foundation, ale jednocześnie są ośrodkami prowadzącymi zaawansowane i innowacyjne badania nad rakiem piersi, leczeniem tej choroby oraz zwiększeniem dostępności leczenia. Każda z tych placówek przyjmie dwóch laureatów tegorocznej edycji:

 • Boston Medical Center (Boston, Massachusetts)
 • Emory University - Grady Memorial Hospital (Atlanta, Georgia)
 • Georgetown University - Capital Breast Care Center (Waszyngton, D.C.)
 • Johns Hopkins University (Baltimore, Maryland)
 • Magee - Women’s Hospital, University of Pittsburgh (Pittsburgh, Pennsylvania)
 • Massachusetts General Hospital (Boston, Massachusetts)
 • New York Presbyterian Hospital-Columbia University Medical Center (Nowy Jork, Nowy Jork)
 • Northwestern University (Chicago, Illinois)
 • Sinai Urban Health Institute (Chicago, Illinois)
 • University of California Los Angeles – Olive View Medical Center (Los Angeles, California)
 • University of California San Francisco – San Francisco General Hospital (San Francisco, California)
 • Washington University St. Louis (St. Louis, Missouri)

„Specjaliści, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Programu, wrócili do krajów aby wdrażać tam nowe, zaawansowane rozwiązania zarówno jeśli chodzi o lecznenie, jak i opiekę nad kobietami dotkniętymi rakiem piersi. Z prawdziwą przyjemnością czekamy na grupę 24 lekarzy, którzy w maju 2014 przyjadą do Stanów aby najlepsi amerykańscy lekarze specjalizujący się w zakresie raka piersi mogli podzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem” powiedział dr n. med. Marc Hurlbert, Dyrektor fundacji Avon Foundation Breast Cancer Crusade.

Lekarze specjalizujący się w zakresie raka piersi, będący na początku albo w połowie swojej drogi zawodowej, i mieszkający poza USA, mogą zgłaszać sie do Programu za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie fundacji Avon Foundation for Women: http://www.avonfoundation.org/causes/breast-cancer-crusade/global-scholars/. Na stronie znajduje się dokładny opis Programu, zasady uczestnictwa oraz kluczowe daty.

Pierwszy etap rekrutacji, w którym wymagany jest list motywacyjny, kończy się w poniedziałek, 25 listopada 2013 roku.