Stowarzyszenie AMAZONKI : Warszawa 02-781, ul. Roentgena 5
Nr. Konta: PKO BP V/O. W -wa 83102010550000940200166280

2012-10-16

Prof. Maciejewski: "breast unit" w gliwickim Centrum Onkologii funkcjonuje od lat


Portal rynekzdrowia.pl pisał niedawno o staraniach podejmowanych przez Śląski Uniwersytet Medyczny w celu utworzenia w Katowicach jednego z pierwszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi.

Po publikacji tekstu redakcja otrzymała pismo podpisane przez prof. Bogusława Maciejewskiego, dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu w Gliwicach. Profesor przypomina, że działanie „breast unit” zostało ujęte w gliwickim Centrum Onkologii - Instytucie w pełnoprofilowym programie, który z powodzeniem funkcjonuje już od kilku lat.

"Ta jednostka prowadzona przez Zespół Narządowy Guzów Piersi (30 specjalistów onkologów) dokonuje precyzyjnej i technologicznie zaawansowanej diagnostyki z optymalnym doborem skojarzonej terapii z równoczesnym coraz większym naciskiem na istotne psychologiczne i społeczne problemy chorych" - czytamy w piśmie.

Prof. Maciejewski zwraca uwagę, że "wszystkie niezbędne tzw. wysokie technologie są dostępne w jednym Instytucie Onkologii. Poczynając od ośrodka wczesnej diagnostyki raka piersi (wyposażonego także w mammobus), profilowania genetycznego, zaawansowanej diagnostyki radiologicznej i nuklearnej, nowoczesnej oceny histopatologicznej z molekularnym profilem podtypów raka piersi, poprzez nowoczesną chirurgię z możliwością śródoperacyjnej radioterapii, biopsji węzła wartowniczego czy jednoczasowych operacji rekonstrukcyjnych, aż po pełen zakres możliwości radioterapii, w tym z użyciem stereotaktycznej radioterapii CyberKnife w przypadku przerzutów nowotworu.

Chore podczas pobytu w Instytucie mogą korzystać z fachowej rehabilitacji, pomocy psychologa lub psychiatry, a także z szeregu warsztatów terapeutycznych. Równocześnie, w Instytucie prowadzone są naukowe projekty badawcze, których nadrzędnym celem jest zwiększenie jakości i skuteczności skojarzonej terapii".

Żródło: www.rynekzdrowia.pl